Вибираючи цеглу для будівництва, увагу приділяють різним показникам, однак серед них є кілька найбільш значущих. Ретельно вивчивши ці характеристики цегли, в результаті можна підібрати продукцію, яка за всіма показниками буде відповідати вимогам будівництва.
Розмір цегли
Західні стандарти розмірів цегли відрізняються від вітчизняних і представлені в більшій кількості. Європейці вважають, що різнорозмірні цеглини допомагають підкреслити неповторність будівлі. В Україні, навпаки, не прийнято будувати будинки з різних за розмірами цеглин, якщо це і робиться, то виключно в декораторських цілях, щоб підкреслити архітектуру будинку.
Єдиний стандарт щодо розмірів цегли була прийнятий ще в 1927 році. Згідно з цим стандартом, розмір одинарної цегли повинен бути 250х120х65 мм, розмір півторачки цегли 250х120х88 мм, в свою чергу, розмір подвійної цегли встановлений на рівні 250х120х138 мм.
Колір цегли
Для будівельної цегли колір не має особливого значення, проте, для лицьової цегли цей параметр дуже важливий. Лицьова цегла може бути представлений в самих різних відтінках. На колір цегли впливають технології випалу, склад і якість глини-сирцю. На Заході добувають багато кольорової глини, завдяки чому палітра імпортної цегли може бути практично безмежною. Тим часом Україні особливо поширена червона глина, відповідно, найбільшого поширення в нашій країні отримала червона цегла. Іноді зустрічається біла глина, з якої виходить цегла абрикосового, білого або жовтого кольору.
Однак на сьогоднішній день в Україні практично всі глиняні родовища розроблені, особливо ті, що були джерелами кольорових глин. Тому виробники різними способами намагаються розширити колірну гамму цеглин, що виготовляють. Найбільш часто для досягнення цих цілей вони змішують глини різних видів і додають в отриману сировинну суміш барвники. Наприклад, досягти різних відтінків цегли можна за допомогою ангоба і глазурі. Ангоб - декоративний шар з білої або кольорової глини, який наноситься на виріб перед випалюванням. Глазур - блискучий склоподібний шар на поверхні цегли. Для освіти глазурі на обпалену цеглу наноситься спеціальна мінеральна суміш, після чого виріб знову поміщають в піч. Таким чином, подвійне випалення зменшує відсоток водопоглинання цегли, тим самим, роблячи матеріал міцнішим.
Останнім часом до двох вищеперелічених способів зміни кольору цегли приєднався ще один - металополімерне покриття, яке дозволяє створити на поверхні цегли несподівані поєднання кольорів або навіть цілі малюнки.
Порожнеча цегли
Наявність пустот - важливий параметр для цегли. Виділяють повнотілі, пустотілі та пустотілі поризовані цеглини. У повнотілих цеглин отворів немає. Такі вироби зазвичай застосовують для кладки фундаменту і цоколя. У пустотілих цеглин є наскрізні отвори різної форми, які підвищують показники теплопровідності виробу. Пустотілі цегли легші, тому дають менше навантаження на фундамент.
У поризованій цеглі також є наскрізні отвори, але структура матеріалу відмінна від повнотілої. У глину додаються мінеральні або органічні компоненти, що утворюють найдрібніші пори при випалюванні. Поризована цегла зберігає міцність будівельної кераміки і покращує її теплозахист. Виріб стає легшим, з´являється можливість збільшити його розміри. Стіни з поризованної цегли зводяться швидше, ніж зі звичайної, і залишаються досить тонкими. За рахунок всього цього сама кладка помітно спрощується.
Морозостійкість цегли
Мінливий клімат вимагає від будівельних матеріалів стійкості до морозу. Морозостійкість цегли визначається числом циклів заморожування і відтаювання водонасиченого виробу. Довше служить матеріал, який здатний подолати більше циклів, не змінивши своїх споживчих властивостей. За технічним нормам водопоглинання цегли повинно бути не менше 6% і не більше 16%.