Наскільки важливо уважно підходити до вибору матеріалу для оформлення архітектурної частини садового ансамблю. Клінкер - ось що ідеально служитиме вам і вашому саду, підкреслювати не тільки красу і граціозність рослин, але й протистояти природним катаклізмам із завидною витривалістю. Звичайна цегла, хоч і виглядає потужно і граціозно, за своєю структурою пухка і вологу вбирає досить швидко. Елементи «садової» архітектури повинні служити багато років, а отже, потрібно вибирати не керамічну цеглу, а клінкер.
Клінкер – матеріал дуже міцний та довговічний. У Європі він став відомим ще в XV столітті. Його батьківщиною по праву вважається Голландія - країна, яка гостро потребувала міцного матеріалу для укладання доріг, а в природі цього був дефіцит. Винахідливі голландці вигадали спосіб виробляти матеріал, що не поступається по міцності каменю. Сировиною служила прошаркова глина, яка часто зустрічалася в Європі. Тепер же весь світ використовує клінкер для будівництва будинків, мощення підлоги, фасадів та огорож.
Виходить такий матеріал унаслідок випалу глини за високої температури. Важко навіть уявити, що може впливати на клінкер та сприяти його руйнуванню. Йому підкоряються природні стихії: ні вода, ні мороз, ні вітер йому страшні. Фізичне та механічне впливу теж незначно сприяють його руйнуванню. Колір клінкеру залежить від складу глини, яка піддається випалу. Найчастіше це відтінки, наближені до коричневого: палітра від яскраво-жовтогарячого до темно-бурого.
Випускають, звичайно, інші кольори, але вони зустрічаються набагато рідше. Варто знати, що глина часто відрізняється за своїм складом, і купити однаковий по відтінку клінкер із двох різних партій складно. Так що якщо ви плануєте будівництво, постарайтеся купити весь матеріал в 1 етап.
Клінкер вигідно використовувати також для мощення доріжок та терас. Справа в тому, що до складу клінкеру не входить сіль, тому не варто побоюватися появи висолів. Колір через роки залишається ідентичним та рівномірним. Природний тон глини надає виробам відтінок добротності, дорожнечі і навіть певною мірою старовини.
Клінкер можна використовувати кілька разів. Що це означає? Одного разу вимощену дорогу можна розібрати і при необхідності перекласти або перенести в інше місце. Навантаження, які цей матеріал витримує, досить великі. Так, наприклад, доріжкою, вимощеною тротуарним клінкером, може без проблем проїхати вантажний автомобіль вагою до 5 тонн.
Варіації клінкеру різні, особливо цікаві ті, що виконуються вручну. Так, особливо привертає увагу клінкер, виготовлений «під старовину».
Клінкер придатний також для покриття земляних терас та сходів. Підпірні стіни, паркани, огорожі, лиштви з клінкеру – спектр його застосування досить широкий, все залежить від вашої фантазії та таланту.
Ось про фантазію і йтиметься зараз мова. Напевно місце для барбекю, оформлене за допомогою клінкерної цегли, буде виглядати акуратніше і практичніше за свого «нержавіючого» попередника. Адже не тільки декоративні елементи, але й місця для сидіння можна оформити за допомогою клінкеру. Наприклад, різнобарвною клінкерною цеглою можна не тільки оригінально відокремити зони та яруси саду один від одного, але й запобігти обсипанню землі. А невеликий фонтан стане незвичайним доповненням у цьому садовому ансамблі.
Вивчивши всі позитивні якості, описані вище, слід згадати головне. Як же треба доглядати цей матеріал?! Клінкер не вимагає особливого трепетного ставлення до себе. Наприклад, бруд або пил, які з часом все ж таки накопичуються, достатньо лише змити водою. А якщо раптом брукована клінкером доріжка проходить по тінистому саду, де мало сонячного світла і існує можливість утворення зеленого нальоту, варто лише приготувати оцет. Кілька разів промийте це місце слабким розчином оцту і проблема зникне. Якщо ж забруднення більш серйозні, будь то машинне масло або хімічний розчин, то на допомогу вам прийдуть спеціалізовані засоби догляду.