Потріскування гарячого вугілля, аромат соковитого шашлику - для багатьох ця картинка асоціюється з повноцінним відпочинком. Навіть маючи власну ділянку, не завжди вдається реалізувати цю мрію в повній мірі: пошук дров, установка мангала, перебіжки між ним і кухнею в пошуках начиння - ці клопоти тримають в постійному тонусі. Але ж проблема вирішується просто і на віки: досить облаштувати стаціонарну зону барбекю, щоб приготування страв на вугіллі займало не більше часу, ніж жарка яєць на сніданок. А з втіленням цієї ідеї найкраще впорається клінкерна цегла - зразковий матеріал для створення справжнього шедевра пічного мистецтва.
Розташування зони барбекю
Відкритий тип горіння зобов´язує відповідально підійти до вибору місця для печі барбекю. Виділена ділянка повинна задовольняти основним вимогам:
- відсутність поблизу легкозаймистих об´єктів;
- розташування з підвітряного боку житлових будівель і не менше ніж в 6 м від них;
- наявність поруч джерела води або зручний підхід до нього;
- віддаленість від теплиць або цінної рослинності, здатної постраждати від диму;
- можливість підведення електрики для освітлення та інших потреб.
Якщо на ділянці вже є альтанка, то піч стоїть максимально наблизити до неї, щоб зробити майбутній відпочинок всепогодним.
Необхідні матеріали
Оскільки конструкція барбекю схильна до постійних температурних коливань, грамотний підбір матеріалів стане запорукою її довговічності.
Особливості вибору цегли
Для будь-якої печі працює правило: чим вона сухіша перед розпалюванням, тим довше прослужить. Звичайна цегла гігроскопічна, і натягнута з атмосфери вологою при горінні починає википати з матеріалу, руйнуючи його. Клінкер ж, маючи найнижче вологопоглинання з усіх видів цегли, є найбільш практичним матеріалом для будівництва печі. Для барбекю використовується тільки повнотілий клінкер. Маючи високі декоративні якості, він грає роль і будівельного матеріалу, і облицювання. Якщо обраний матеріал буде перегукуватися з обробкою будинку, обидва об´єкти складуть гармонійний ансамбль, візуально об´єднують територію.
Хоча піч барбекю і не призначена для акумулювання тепла, температура горіння дров досягає 1000 ° C. Надмірно щільна структура клінкеру, якій він зобов´язаний своїм «фірмовим» дзвоном, при таких температурах відчуває велику напругу, не маючи демпфера у вигляді повітряних пір. З цієї причини внутрішня поверхня топки завжди викладається тільки з вогнетривкої шамотної цегли.
Для кладки зовнішньої конструкції топки використовуються суміші, призначені для робіт з клінкером. Вогнетривка ж цегла потребує жаростійкого розчину кладки, до складу якого входять пластичні каолінові глини і подрібнений шамот, що запобігають розтріскування при контакті з полум´ям. Суміші повинні бути адаптовані для зовнішнього застосування.
Додаткові матеріали та інструменти
Крім перерахованого вище знадобляться:
- гравій, пісок, цемент марки М300 і вище;
- арматурні прути для фундаменту і перекриттів;
- руберойд для ізоляції цегляної кладки від фундаменту;
- болгарка і кола з алмазним покриттям для підрізування клінкеру;
- шпатель, киянка, схил.
Основні принципи будівництва барбекю
Принципова конструкція печі барбекю має в анфас вид букви Н. Знизу між двома опорами залишається простір для дровниці, а перемичка призначена для піддону топки. Задня стінка захищає від вітру і допомагає акумулювати жар.
Цю базову модель можна доопрацювати під свої потреби: забезпечити п´єдестал полками для зберігання начиння, викласти стільницю під робочий стіл або врізку мийки, надбудувати над топкою купол з трубою. Іноді простіше скористатися готовою схемою з різноманітності тих, що знаходяться у вільному доступі.
Для зведення печі знадобиться стрічковий армований фундамент, ізольований від першого ряду цегли шаром руберойду. Принцип кладки нічим не відрізняється від фасадного. Оскільки клінкерна цегла досить важка, фахівці рекомендують викладати не більше 6 рядів на добу, даючи їм ніч для затвердіння розчину - це допомагає уникнути перепадів товщини горизонтальних швів. Незважаючи на естетичну самодостатність клінкеру, декоративні способи перев´язки дозволять перетворити барбекю на витвір мистецтва.
Шанувальники мінімалізму можуть закінчити роботу на зведенні стін топки, але при бажанні створити класичну конструкцію або вписати барбекю в альтанку, потрібно викладка купола і димоходу. Вихід труби доцільно захистити від опадів металевим або викладеним з клінкеру козирком, який буде також сприяти тязі.
Запуск печі барбекю і догляд за нею
Перед першим запуском печі барбекю або розпалюванням після перерви знадобиться її просушування, оскільки занадто інтенсивне пароутворення в товщі конструкції призводить до її руйнування. Просушка проводиться за допомогою дворазового спалювання малого кількості палива з проміжним охолодженням печі.
Догляд за дров´яними печами непростий через в´їдливий нагар, але тільки не за тими, що складені з клінкерної цегли! Його брудовідштовхуючі властивості, хімічна інертність і стійкість до стирання дозволяють доглядати за поверхнею за допомогою будь-якої побутової хімії без ризику пошкодити або знебарвити її.
Безумовна практичність і естетика клінкерної цегли в сумі зі знанням тонкощів будівництва та обслуговування садової печі - запорука того, що зона барбекю стане епіцентром подій в будинку і гордістю його мешканців.