Клінкер в світовій архітектурі
З крученими, обвугленими формами, витягнутий в хаотичні лінії, клінкерна цегла виглядає як несамовита робота божевільного. Приблизно в 1900 році, завдяки стрімкому розвитку мистецтв і ремесел, ці, раніше викинуті шматки глянцевого матеріалу з цегли, почали раптово цінуватися. Клінкером стали вимощувати стіни, каміни і фундамент. По всьому світу до сих пір стоять кілька прикладів споруд, як представники божевільної і, в той же час, піднесеної архітектури.
Історія виникнення клінкеру в США
На прикладі хотіли б надати вашій увазі історичний екскурс в Сполучені Штати. Назва "клінкер" походить від характерного звуку, який ці цеглини видають після остаточного процесу виготовлення. Їх використовували в архітектурі Пасадіна, штат Каліфорнія, так як вони отримали позитивні відгуки і відповідали новим стандартам 20 століття. Це був один з доступних матеріалів на той час. Клінкер відрізнявся від звичайного цегли, який застосовували в дизайні початку 1900-х, тим, що мав рифлену поверхню, різноманітну колірну гамму. І це його найбільш характеризувати.
Клінкерна цегла, клінкер на фасаді
В ті часи розвивався інтерес до мистецтва і ремесла в сільських традиціях, тому виник надзвичайний попит на промисловість матеріалу. Ремісники ери бунгало, які використовували традицію кладки клінкерної цегли, прозвали його "арахісовий-крихкий стиль кам´яної кладки." В одній зі столиць Канадської провінції, Альберті, було побудовано близько 150 будинків з клінкерної цегли, в тому числі і церкви. Є кілька прикладів в Нью-Йорку, в «кришталевих» районах Асторії, а також житлові будинки на Манхеттені.
Історичні пам´ятки клінкерних будівель
Наткнуться на клінкерну цеглу можна на меморіальному кладовищі парку в Оклахома-Сіті, де зведена величезна стіна, з хвилями почорнілої цегли. Вид, якої більше схожий на обвуглені бруски, після катаклізму на Кракатау. Хоча насправді, це специфічна температурна обробка, яка істотно впливає на кінцевий колір клінкерного виробу. Всі цеглини химерно, навіть хаотично зібрані, як ніби хтось їх складав «методом тику», не маючи архітектурної освіти і основних знань в будівництві. Спочатку неможливо зрозуміти, як це могло вважатися гарним, але порівнюючи його з іншими оточуючими сучасними об´єктами, починаєш усвідомлювати, є в цьому щось сміливе, що викликає, загадкове. І тут же змінюється враження. Архітектор споруди так і залишився невідомим. Пізніше дане клінкерна огорожу стало історичним пам´ятником в Оклахома-сіті.