Будівництво будинку починається, перш за все, з земельної ділянки, де він буде розташований, і з проекту майбутнього будинку. Проект обов´язково повинен відповідати рельєфу місцевості і зокрема, рельєфу ділянки.
Саме прив´язка будинку на місцевості дасть вам можливість уявити розташування всіх необхідних будинків. Виходячи з цього, ви повинні знайомитися з проектами, які найбільш підходять за своїми архітектурними характеристиками.
Правильне розташування будинку на ділянці
Методика правильної орієнтації
Прив´язку будинку на місцевості потрібно здійснювати після отримання містобудівного плану земельної ділянки, оформленої в установленому порядку в органах архітектури та містобудування.
Маючи рельєфну ділянку, перш за все необхідно звертати увагу на проекти, спеціально призначені для рельєфів. Велику ділянку дозволять вибрати проекти, які передбачають винесення господарських будівель в окремі будови. А невелику ділянку підкаже, що розглядати потрібно варіанти компактних будинків.
Трапляється і так, що власник горбистої ділянки вибирає проект, який не призначений для складного рельєфу. Якщо така ситуація не була виключена на стадії вибору проекту, доводиться або зрізати пагорб, або пристосовувати проект до схилу, що тягне серйозні архітектурні переробки і додаткові фінансові витрати.
Зазвичай рішення всіх цих питань бере на себе архітектор будівельної фірми, яка буде зводити ваш майбутній будинок. Він же здійснює коригування проекту обробки фасадів в залежності від навколишнього природного ландшафту та архітектури сусідніх котеджів.
Після виконання необхідних інженерно-геологічних вишукувань, проведених кваліфікованими фахівцями, забудовник втілює в життя технічну прив´язку проекту, що дає можливість представити в натурі майбутній будинок.
Дослідження грунтів
Перед початком будівництва будинку необхідно провести геологічні проби грунту, щоб виявити його особливості: кислотність, міцність і т.д. Це дасть можливість вирішити, який тип фундаменту необхідний для даної будівлі. Дослідження ґрунтів є обов´язковим. Воно може виявити зони зі зниженою несучою здатністю грунту, зумовлені тектонічними порушеннями, а також карсти, якщо вони є.
Для того щоб вивчити будову грунту на ділянці, в обраному для будівництва місці викопується шурф. Зазвичай спочатку відкопують 30-50 см лопатою, а далі шурф проходять ручним буром до глибини 2-5 м, відбираючи зразки ґрунту з горизонту проміжних глибин.
Взяті зразки грунту і води направляють в лабораторію, де визначаються їх фізико-механічні та хімічні властивості. Іноді склад грунтових вод виявляється таким, що вони здатні зруйнувати матеріали фундаменту.
Найбільш поширеною проблемою може стати близькість ґрунтових вод, які можуть надавати агресивну дію на матеріали фундаменту будинку. В цьому випадку треба або додатково зміцнювати фундамент, або вживати заходів щодо відведення грунтових вод.
Грамотне дослідження грунтів може бути виконано тільки професійними гідрогеологами. За результатами проб ґрунту складаються геологічні карти-розрізи ділянки і робиться докладний звіт. Він оформляється у вигляді документа, який має юридичну силу. Серйозні проектні та будівельні організації взагалі не приступають до проектування фундаменту без інженерно-геологічного ув´язнення.
Відмова від геологічних вишукувань означає, що грамотного проектування фундаменту не буде. Отже, нульовий цикл або виявиться дуже витратним, або фундамент буде закладено з помилками, наслідки яких не змусять себе довго чекати. Звичайно, частіше за все це відноситься до кам´яних дво- і триповерховими домівках з великим навантаженням на основу.
У дерев´яних будинках тріщини по стінах не підуть, просто споруда перекоситься. В подальшому може знадобитися підйом будинку домкратами і вирівнювання фундаменту. І якщо дерев´яний будинок іноді можна експлуатувати після ремонту фундаменту, то після утворення тріщин уздовж стіни будівлі зробити що-небудь буває практично неможливо. Тому при новому будівництві, особливо кам´яних будинків, не економте на дослідженнях.
Від правильної орієнтації котеджу на ділянці залежить дуже багато чого. О котрій годині сонце буде на кухні, а в яке - в спальні; вікна якої кімнати будуть виходити на мальовничий ліс, а яке - на сумовитий сусідський паркан; яка кімната буде більшою мірою прогріватися в спекотні літні дні; а яка, навпаки, залишатися прохолодною і т.д.
Вибравши проект і зіставивши його з ділянкою для споруджуваного будинку, необхідно уявити собі, яким буде будинок після закінчення будівельних робіт. При цьому треба пам´ятати дотримання наступних умов:
1. Фасад будинку повинен бути звернений за ділянку.
2. Будинок повинен відрізнятися від сусідніх будинків своїм фасадом, проте вписуватися в загальну картину всієї забудови.
3. Вікна повинні бути захищені від огляду перехожими, а вікна ванній і санвузлів неочевидні.
4. Скління захищено від навісів або дерев.
5. Доступ до дому з усіх боків відкритий.
Щоб перевірити зручність розташування будинку щодо місцевості, необхідно винести його в натуру, що дає можливість розрахувати, де в якому місці будуть знаходитися під´їзди не тільки для особистого автотранспорту, а й для машин технічних потреб.
Чим далі будинок розташований від вулиці, тим менше пилу і шуму буде проникати в його вікна. Відгородитися від вулиці допоможуть і плодові дерева, посаджені між будинком і червоною лінією. Однак слід врахувати, що видалення будинку вглиб ділянки автоматично призводить до подовження під´їзної дороги до будинку.
Іноді для того, щоб будинок виглядав особливо виграшно, створюють штучний рельєф, досипляючи або, навпаки, прибираючи землю.