Цегла - це найпопулярніший, затребуваний, доступний і практичний будівельний матеріал, який широко використовується при зведенні різних будівель і споруд. Він відрізняється високою міцністю, надійністю, довговічністю, а також володіє прекрасними тепло- і звукоізоляційні характеристики.
Керамічна цегла по праву вважається еталоном будівельних матеріалів. Її характерний червоний колір отримують в результаті випалення глини. У свою чергу, біла силікатна цегла на 90% складається з піску і на 10% з вапна і різних добавок, тому багато професійних і досвідчених будівельників не сприймають її серйозно. До того ж, через нестачу водостійкості силікатну цеглу не можна використовувати при будівництві фундаменту, а її нестійкість до перепадів температур не дозволяє застосовувати її при кладці печей і труб. Крім того, за рахунок гладкої поверхні силікатну цегла незручно штукатурити.
Стандартний розмір керамічної цегли 250х120х65 мм. Однак доступне різноманіття варіантів вражає уяву: сьогодні є і півторачки, і подвійні (250/120/138 мм). Так, наприклад, багато хто вважає, що використання подвійного цегли не тільки економить кошти, витрачені на будівництво, а й дозволяє скоротити терміни зведення конструкції.
Чому цегла буває різного кольору?
Біла, жовта червона, коричнева - колір цегли може бути будь-яким і визначається складом глини. У більшості випадків в процесі виробництва популярний будівельний матеріал набуває «традиційний» червоний колір, в той же час, в деяких випадках цеглини після випалення набувають помаранчевого, жовтог або навіть білог відтіноку. Який колір вибрати для свого майбутнього об´єкта - вирішуєте тільки ви, оскільки на властивості цегли він абсолютно не впливає.
Пустотіла або повнотіла цегла
Сьогодні у продажу широко представлена як спустотіла, так і повнотіла цегла. Порожнечі в деяких випадках можуть досягати 50%, і від них безпосередньо залежать теплові характеристики об´єкта будівництва. До того ж, пустотілі блоки мають меншу масу і дозволяють значно зменшити навантаження на фундамент. З точки зору будівельників пустотіла більш зручна у використанні, оскільки невеликі порожнечі менше забиваються розчином. Більш того, пустотіла цегла забезпечить відмінну звукоізоляцію вашого будинку, позбавляючи від надокучливого шуму.
Про що «говорить» марка цегли
На які характеристики варто звернути увагу при виборі цегли? Звичайно, тут йдеться про її надійність і міцность, оскільки житлові будинки будуються з метою експлуатації протягом десятиліть. У кожної партії цегли повинен бути технічний паспорт, в якому вказана його марка. Так, наприклад, М 100 витримує навантаження в 100 кг / кв.см, а цегла М 150 - 150 кг / кв.см. У якому випадку слід вибрати ту чи іншу марку? Цегла М 100 ідеально підходить для котеджів, між тим цегла М 150, як правило, використовується при будівництві багатоповерхових будинків. В цілому, слід зазначити, що міцність цегли знаходиться в межах від 75 до 300.
Стійкість до морозів
В Україні слід вибирати цеглу, з огляду на погодні умови та сезонні перепади температур. Так, наприклад, показник морозостійкості Мрз 35 означає, що при випробуваннях морозами даний цегла витримає 35 циклів послідовного заморожування і відтавання. Звичайно, існують цеглини і з меншими показниками морозостійкості, проте їх застосування виправдане тільки в умовах теплішого клімату. І, навпаки, для українських кліматичних умов більш виправдано будівництво з морозостійкої цегли, яка не втрачає своїх властивостей після 50 або навіть 100 циклів відтаювання / заморожування.
Як визначити брак
Отже, як же визначити ідеальну цеглу? Виробники стверджують, що кращі зразки можна «вирахувати» за кольором і звуком. Так, наприклад, серцевина матеріалу повинна бути більш яскравого і насиченого кольору в порівнянні з його краями. Відповідно до Держстандарту, на поверхні лицьової цегли повинні бути відсутніми будь-які відколи, тріщини, вибоїни. Більш того, матеріал, який проходив температурну обробку менше або більше встановленого часу, теж є шлюбом. Він довго не прослужить і вже через деякий час почне руйнуватися від морозу або вогкості.
Як позбутися від «виколів»
Уявіть, що ви побудували собі будинок, а на його стінах з´явилися білі розводи (або виколи). З чим це може бути пов´язано? Такий ефект може бути викликаний сіллю або розчином для кладки, які проникли в структуру цегли. Появі небажаних виколів можна запобігти, якщо під час опадів зупинити кладку, накрити будівлю дахом, а його фасад обробити спеціальним захисним складом. Іншою причиною візерунка з виколів може стати невідповідність типу цегли виду розчину. Однак, в будь-якому випадку, не варто впадати у відчай, якщо на вашій стіні з´явилися несподівані білі розводи: спеціальні змивки повністю дозволять усунути причину вашого занепокоєння.
Як формується ціна на цеглу
Слід зазначити, що вартість цегли залежить від декількох факторів, причому основним з них є виробник. Так, наприклад, найдорожчою цеглою вважається європейська, а найдешевшою - білоруська. До середнього цінового сегменту належить цегла з Івано-Франківщини та сусідніх регіонів. Вартість цегли також багато в чому залежить безпосередньо від продавця і каналу збуту (кількості дрібних і великих оптовиків, роздрібних торговців і дистриб´юторів). Безумовно, у компанії або заводу-виробника ви зможете придбати цеглу за вигіднішою ціною, ніж у дистриб´юторів, так як на ринку будівельних матеріалів продавці часто збільшують заводську ціну мінімум в 2 рази. Третій не менш важливий фактор - марка цегли. Так, наприклад, вартість «двохсотки» може бути на 20-30% вище, ніж ціна «сотки».
Як вибрати відмінну цеглу: корисні поради
- Завжди купуйте лицьову цеглу і рядову цеглу однієї і тієї ж марки. Ця умова забезпечить рівномірну міцність стін;
- Попросіть показати вам паспорт товару або сертифікат відповідності на цеглу, не бійтеся витратити свій час на вивчення і зіставлення даних;
- Обов´язково перевірте перед покупкою, що купуєте ту цеглу, яку вам необхідно (наприклад, фасонна, порожниста, шамотна фактурниа, пічна);
- Намагайтеся використовувати лицьову цеглу для будівництва з однієї і тієї ж партії, щоб стіни мали однакові відтінки кольору;
- Якщо ви хочете заощадити, то пам´ятайте, що найкраще купувати цеглу в весняний період до початку сезонного зростання цін; і, навпаки, взимку купувати цеглу не рекомендується.