На сьогоднішній день клінкерна плитка – один із найбільш популярних та практичних оздоблювальних матеріалів. Неперевершені якісні характеристики та широка сфера застосування роблять клінкер воістину універсальним покриттям.
Що таке клінкер
Клінкером називають цілу групу будівельних та оздоблювальних матеріалів. Клінкерна плитка – це оздоблювальний матеріал, який складається з високоякісної глини, змішаної з піском. Для її виготовлення застосовують метод екструзії, коли глиняно-піщана маса продавлюється через формуючу голівку і випал при температурі близько 1300 градусів. Завдяки цьому методу, матеріал набуває високої міцності, довговічності та морозостійкості.
Як було зазначено вище, клінкерна плитка має найширшу область застосування. Її можна використовувати як зовні, так і всередині будівлі, оформляти фасади, обробляти сходи, колони, зовнішні труби будинків, облицьовувати печі та каміни, фрагменти внутрішніх стін, підлогу в гаражах. Клінкерна плитка також добре зарекомендувала себе у ландшафтному дизайні. Нею можна облицьовувати огорожі фонтанів або басейну, стелити садові доріжки та підлогу в альтанці.
Клінкерна плитка може бути різної фактури та кольору, вона відрізняється за своїми характеристиками та вимагає строгого використання за призначенням. Так, плитку, призначену для підлоги, не слід використовувати для облицювання стін, а клінкер для зовнішніх робіт – усередині будівлі.
Як будь-який матеріал, клінкерна плитка має свої плюси та мінуси. Серед переваг клінкеру виділяють:
- вологостійкість та вкрай низький рівень вологопоглинання;
- морозостійкість, вогнетривкість;
- зносостійкість та твердість;
- естетичність;
- великий вибір дизайнів;
- стійкість до ультрафіолетового випромінювання;
- екологічність;
- простота догляду.
Завдяки вищевказаним властивостям, клінкерна плитка не боїться перепадів температур, не тріскається від морозу, не схильна до ураження цвіллю, грибками і мохом, її непросто пошкодити і легко очистити від забруднень.
Що стосується недоліків клінкерної плитки, по суті істотних мінусів лише два:
- крихкість матеріалу;
- висока вартість.
Як бачите, переваг використання цього оздоблювального матеріалу набагато більше ніж недоліків. Якщо, враховуючи крихкість плитки, працювати акуратно, а питання високої ціни вас не бентежить, сміливо застосовуйте клінкер, адже його універсальність та якісні характеристики на порядок перевершують інші популярні матеріали для внутрішнього та зовнішнього оздоблення.
Критерії вибору клінкерної плитки
Щоб підібрати таку плитку, яка підійде вам за всіма параметрами, орієнтуйтесь на такі критерії:
- Колір та дизайн матеріалу. Незважаючи на різноманітність забарвлень, виділяють чотири основні колірні групи: жовтий відтінок, світлий, темний, забарвлення «під цеглу». Колір глини та температура випалу безпосередньо впливають на кінцевий варіант кольору виробу. З точки зору дизайну клінкерна плитка може імітувати різні матеріали, такі як дерево або камінь.
- Вироблення. Щодо цього критерію клінкер може бути гладким, шорстким, фактурним, глянцевим, із спеціальними добавками. Для облицювання стін, наприклад, підійде будь-яка фактура, а ось для підлоги не варто вибирати глянсовий варіант.
- Область облицювання. Якщо вам потрібен матеріал для зовнішнього оздоблення будівлі, вибирайте тільки плитку для зовнішніх робіт, рівень вологопоглинання не повинен перевищувати 6%. Штучно зістарена плитка ручної роботи – ідеальний варіант для дизайну стін усередині будівлі.
- Призначення. Плитка може бути рядовою, облицювальною та тротуарною. Рядова використовується для покриття надземної частини фундаменту, сходів, колон. Облицювальний клінкер використовує для камінів та кухонних фартухів. Тротуарний клінкер укладають, відповідно, для тротуарів та садових доріжок.
- Вартість. Головне правило - якісний матеріал не може бути дешевим.
- Виробник. Щоб результат не розчарував вас, довіртеся перевіреним виробникам.
Монтаж клінкерної плитки
В принципі, з монтажем клінкерної плитки може впоратися і непрофесіонал, але є нюанси та певні правила, які обов´язково потрібно дотримуватись при роботі з матеріалом.
Перше, що необхідно зробити, - ретельно підготувати поверхню, яку планується облицьовуватися клінкером. Основа обов´язково повинна бути рівною, чистою та сухою. До укладання плитки загрунтуйте поверхню і зробіть якісну розмітку. Використання маячного шнура в кожному ряду дозволить досягти ідеального горизонту.
Для приклеювання клінкеру вибирайте спеціально призначений для цих цілей клей, замішувати який найкраще дриль з спеціальною насадкою - так ви досягнете однорідності клейової маси. Також знадобиться стандартний набір інструментів. Для підрізування можна використовувати плиткоріз або болгарку.
Для кращої адгезії матеріалу з поверхнею, яку необхідно облицьовувати, клей потрібно наносити і на основу, і на зворотний бік плитки.